2019 NACC Women's Volleyball Schedule

Date Away Home Notes Status Links
Fri., Aug. 23 Edgewood   Maranatha   6:00 PM CDT
Fri., Aug. 30 Clarkson   Edgewood   @ Colorado Springs, Colo. 1:00 PM CDT
  MSOE   UW-Whitewater   2:30 PM CDT
  Aurora   Heidelberg   @ Elmhurst, Ill. 3:00 PM CDT
  Concordia Wisconsin   Chicago   3:00 PM CDT
  Illinois Tech   Lake Forest   4:00 PM CDT
  Loras   Marian   @ Lake Forest, Ill. 4:00 PM CDT
  Texas-Dallas   Concordia Wisconsin   @ Chicago, Ill. 5:00 PM CDT
  Olivet   Alverno   @ Beloit, Wis. 5:00 PM CDT
  Carleton   Lakeland   @ Whitewater, Wis. 5:00 PM CDT
  Edgewood   UW-Oshkosh   @ Colorado Springs, Colo. 5:00 PM CDT
  Simpson (Iowa)   Rockford   @ Jacksonville, Ill. 6:00 PM CDT
  Illinois Tech   Loras   @ Lake Forest, Ill. 6:00 PM CDT
  St. Mary's (Ind.)   Marian   @ Lake Forest, Ill. 6:00 PM CDT
  Bluffton   Wisconsin Lutheran   @ Holland, Mich. 6:30 PM CDT
  Aurora   Elmhurst   7:00 PM CDT
  Finlandia   Dominican   @ Ripon, Wis. 7:00 PM CDT
  MSOE   Carleton   @ Whitewater, Wis. 7:00 PM CDT
  Benedictine   Redlands   @ Claremont, Calif. 7:15 PM CDT
  Benedictine   Pomona-Pitzer   7:15 PM CDT
  Lakeland   UW-Whitewater   7:30 PM CDT
  Rockford   Illinois College   8:00 PM CDT
  Kalamazoo   Alverno   @ Beloit, Wis. 9:00 PM CDT
Sat., Aug. 31 Marian   Lake Forest   9:00 AM CDT
  Wartburg   Wisconsin Lutheran   @ Holland, Mich. 10:00 AM CDT
  Rockford   MacMurray   @ Jacksonville, Ill. 10:00 AM CDT
  Aurora   Gustavus Adolphus   @ Elmhurst, Ill. 10:00 AM CDT
  Bethany Lutheran   Dominican   @ Ripon, Wis. 10:00 AM CDT
  Lakeland   MSOE   @ Whitewater, Wis. 10:00 AM CDT
  Crown (Minn.)   Alverno   12:00 PM CDT
  Aurora   Augustana (Ill.)   @ Elmhurst, Ill. 12:00 PM CDT
  Wisconsin Lutheran   Hope   12:30 PM CDT
  Dominican   Ripon   12:30 PM CDT
  UW-Stout   Lakeland   @ Whitewater, Wis. 12:30 PM CDT
  Concordia Ann Arbor   Concordia Chicago   1:00 PM CDT
  Illinois Tech   St. Mary's (Ind.)   @ Lake Forest, Ill. 1:00 PM CDT
  Edgewood   Colorado College   1:00 PM CDT
  Benedictine   La Verne   @ Claremont, Calif. 1:30 PM CDT
  Knox   Rockford   @ Jacksonville, Ill. 2:00 PM CDT
  Concordia Ann Arbor   Concordia Wisconsin   @ River Forest, Ill. 3:00 PM CDT
  Benedictine   Occidental   @ Claremont, Calif. 3:30 PM CDT
  Concordia Wisconsin   Concordia Chicago   5:00 PM CDT
  Millsaps   Edgewood   @ Colorado Springs, Colo. 5:00 PM CDT
Tue., Sep. 03 Beloit   Rockford   7:00 PM CDT
  Illinois Tech   Lake Forest   7:00 PM CDT
Wed., Sep. 04 North Park   Concordia Chicago   6:00 PM CDT
  Marian   Lawrence   7:00 PM CDT
  Edgewood   Ripon   7:00 PM CDT
  UW-Stevens Point   Lakeland   7:00 PM CDT
  North Central (Ill.)   Concordia Chicago   8:00 PM CDT
Fri., Sep. 06 Rockford   JWU (Denver)   12:00 PM CDT
  Hardin-Simmons   Aurora   @ Richardson, Texas 12:30 PM CDT
  Concordia Chicago   Nebraska Wesleyan   @ Ashland, Wis. 1:00 PM CDT
  Marian   William Peace   @ Denver, Colo. 2:00 PM CDT
  Concordia Wisconsin   UW-Stevens Point   3:00 PM CDT
  Washington-St. Louis   Dominican   @ Dubuque, Iowa 3:00 PM CDT
  Wisconsin Lutheran   UW-Stout   @ Oshkosh, Wis. 3:30 PM CDT
  Illinois Tech   Lewis & Clark   @ Denver, Colo. 4:00 PM CDT
  Carthage   Concordia Wisconsin   @ Stevens Point, Wis. 5:00 PM CDT
  Crown (Minn.)   Concordia Chicago   @ Ashland, Wis. 5:00 PM CDT
  St. Norbert   Dominican   @ Dubuque, Iowa 5:00 PM CDT
  Ripon   Lakeland   @ Stevens Point, Wis. 5:00 PM CDT
  Lawrence   Wisconsin Lutheran   @ Oshkosh, Wis. 5:30 PM CDT
  Aurora   Texas-Dallas   5:30 PM CDT
  Lake Forest   Alverno   6:00 PM CDT
  Benedictine   MSOE   6:00 PM CDT
  Rockford   William Peace   @ Denver, Colo. 6:00 PM CDT
  Carthage   Lakeland   @ Stevens Point, Wis. 7:00 PM CDT
  Wheaton (Ill.)   Alverno   8:00 PM CDT
  Augustana (Ill.)   MSOE   8:00 PM CDT
Sat., Sep. 07 Wisconsin Lutheran   UW-Oshkosh   9:30 AM CDT
  Benedictine   Alverno   10:00 AM CDT
  Lake Forest   MSOE   10:00 AM CDT
  Concordia Chicago   Northland   10:00 AM CDT
  Wartburg   Dominican   @ Dubuque, Iowa 10:00 AM CDT
  Mills   Rockford   @ Denver, Colo. 10:00 AM CDT
  Wisconsin Lutheran   Carroll (Wis.)   @ Oshkosh, Wis. 11:30 AM CDT
  Elmhurst   Concordia Wisconsin   @ Stevens Point, Wis. 12:00 PM CDT
  Benedictine   Augustana (Ill.)   @ Milwaukee, Wis. (Alverno) 12:00 PM CDT
  Concordia Chicago   St. Scholastica   @ Ashland, Wis. 12:00 PM CDT
  Southwestern (Texas)   Aurora   @ Richardson, Texas 12:30 PM CDT
  Augustana (Ill.)   Alverno   2:00 PM CDT
  Dominican   Loras   2:00 PM CDT
  Wheaton (Ill.)   MSOE   2:00 PM CDT
  Marian   JWU (Denver)   2:00 PM CDT
  Trinity (Texas)   Aurora   @ Richardson, Texas 3:00 PM CDT
  Illinois Tech   Mills   @ Denver, Colo. 4:00 PM CDT
  Marian   Lewis & Clark   @ Denver, Colo. 6:00 PM CDT
  Illinois Tech   JWU (Denver)   8:00 PM CDT
Tue., Sep. 10 Beloit   Marian   7:00 PM CDT
  North Central (Ill.)   Illinois Tech   7:00 PM CDT
Wed., Sep. 11 Rockford   Knox   7:00 PM CDT
  Benedictine   Eureka   7:00 PM CDT
  Mount Mary   Alverno   7:30 PM CDT
Fri., Sep. 13 Marian   Ripon   3:00 PM CDT
  Martin Luther   Lakeland   @ Eau Claire, Wis. 3:00 PM CDT
  Beloit   MSOE   @ Ripon, Wis. 3:00 PM CDT
  Wisconsin Lutheran   Cornell (Iowa)   @ Platteville, Wis. 4:00 PM CDT
  Moody   Rockford   4:00 PM CDT
  Edgewood   UW-Platteville   4:00 PM CDT
  Anderson (Ind.)   Concordia Chicago   @ Galesburg, Ill. 4:00 PM CDT
  Aurora   Alma   @ Greencastle, Ind. 5:00 PM CDT
  Saint Mary's (Minn.)   Marian   @ Ripon, Wis. 5:00 PM CDT
  Lake Forest   Dominican   @ Wheaton, Ill. 6:00 PM CDT
  Wisconsin Lutheran   Bethany Lutheran   @ Platteville, Wis. 6:00 PM CDT
  Edgewood   Olivet   @ Platteville, Wis. 6:00 PM CDT
  Benedictine   St. Mary's (Ind.)   @ Wheaton, Ill. 6:00 PM CDT
  Aurora   DePauw   7:00 PM CDT
  Gustavus Adolphus   Lakeland   @ Eau Claire, Wis. 7:00 PM CDT
  Saint Mary's (Minn.)   MSOE   @ Ripon, Wis. 7:00 PM CDT
  North Central (Minn.)   Rockford   8:00 PM CDT
  Benedictine   Buena Vista   @ Wheaton, Ill. 8:00 PM CDT
  MacMurray   Concordia Chicago   @ Galesburg, Ill. 8:00 PM CDT
Sat., Sep. 14 Benedictine   North Central (Ill.)   @ Wheaton, Ill. 10:00 AM CDT
  Beloit   Marian   @ Ripon, Wis. 10:00 AM CDT
  MSOE   Ripon   10:00 AM CDT
  Wisconsin Lutheran   Olivet   @ Platteville, Wis. 11:00 AM CDT
  Linfield   Lakeland   @ Eau Claire, Wis. 11:00 AM CDT
  Concordia Wisconsin   Millikin   11:00 AM CDT
  Mount Mary   Rockford   12:00 PM CDT
  Dominican   Buena Vista   @ Wheaton, Ill. 12:00 PM CDT
  Iowa Wesleyan   Concordia Chicago   @ Galesburg, Ill. 12:00 PM CDT
  Carroll (Wis.)   Marian   @ Ripon, Wis. 12:00 PM CDT
  Aurora   Westminster (Mo.)   @ Greencastle, Ind. 12:30 PM CDT
  Wisconsin Lutheran   Augustana (Ill.)   @ Platteville, Wis. 1:00 PM CDT
  Lakeland   St. Thomas (Minn.)   @ Eau Claire, Wis. 1:00 PM CDT
  Aurora   Whitman   @ Greencastle, Ind. 1:30 PM CDT
  Lawrence   Rockford   2:00 PM CDT
  Dominican   Wheaton (Ill.)   2:00 PM CDT
  Concordia Chicago   Saint Mary-of-the-Woods   @ Galesburg, Ill. 2:00 PM CDT
  Carroll (Wis.)   MSOE   @ Ripon, Wis. 2:00 PM CDT
  Lincoln College   Concordia Wisconsin   @ Decatur, Ill. 3:00 PM CDT
  Augsburg   Edgewood   @ Dubuque, Iowa 4:00 PM CDT
  Edgewood   Loras   6:00 PM CDT
Wed., Sep. 18 Marian *   MSOE   7:00 PM CDT
  Alverno *   Edgewood   7:00 PM CDT
  Illinois Tech *   Aurora   7:00 PM CDT
  Rockford *   Wisconsin Lutheran   7:00 PM CDT
  Lakeland *   Concordia Wisconsin   7:00 PM CDT
  Dominican *   Concordia Chicago   7:00 PM CDT
Fri., Sep. 20 Alverno   Grinnell   5:00 PM CDT
  Simpson (Iowa)   Concordia Chicago   @ Grinnell, Iowa 5:00 PM CDT
  MSOE   UW-Oshkosh   @ Stevens Point, Wis. 5:00 PM CDT
  Benedictine   Lake Forest   7:00 PM CDT
  Alverno   Simpson (Iowa)   @ Grinnell, Iowa 7:00 PM CDT
  Concordia Wisconsin   Carthage   7:00 PM CDT
  Concordia Chicago   Grinnell   7:00 PM CDT
Sat., Sep. 21 Luther   Lakeland   @ Bloomington, Ill. 10:00 AM CDT
  UW-Stout   MSOE   @ Stevens Point, Wis. 10:00 AM CDT
  Wisconsin Lutheran   Elmhurst   @ La Crosse, Wis. 11:00 AM CDT
  Alverno   Central (Iowa)   11:00 AM CDT
  Concordia Chicago   Wartburg   @ Pella, Iowa 11:00 AM CDT
  Rose-Hulman   Concordia Wisconsin   @ Kenosha, Wis. 12:00 PM CDT
  Wheaton (Ill.)   Edgewood   12:00 PM CDT
  North Park   MSOE   @ Stevens Point, Wis. 12:00 PM CDT
  Aurora   Hope   @ Bloomington, Ill. 12:30 PM CDT
  Lakeland   Earlham   @ Bloomington, Ill. 12:30 PM CDT
  Alverno   Bethel (Minn.)   @ Pella, Iowa 1:00 PM CDT
  Wisconsin Lutheran   UW-La Crosse   1:00 PM CDT
  Finlandia   Concordia Wisconsin   @ Kenosha, Wis. 2:00 PM CDT
  Aurora   Illinois Wesleyan   3:00 PM CDT
  Concordia Chicago   Central (Iowa)   3:00 PM CDT
  UW-Oshkosh   Edgewood   @ Wheaton, Ill. 4:00 PM CDT
  Monmouth (Ill.)   Dominican   6:00 PM CDT
Tue., Sep. 24 Edgewood *   Concordia Wisconsin   7:00 PM CDT
  Dominican *   Benedictine   7:00 PM CDT
  Alverno *   Lakeland   7:00 PM CDT
  Concordia Chicago *   Aurora   7:00 PM CDT
  Wisconsin Lutheran *   Marian   7:00 PM CDT
Fri., Sep. 27 Aurora   Wheaton (Ill.)   5:00 PM CDT
  Illinois Tech   Saint Mary-of-the-Woods   6:00 PM CDT
  Lakeland *   Marian   7:00 PM CDT
Sat., Sep. 28 Dominican   Elmhurst   10:00 AM CDT
  Illinois Tech   Rose-Hulman   11:00 AM CDT
  Edgewood *   Rockford   12:00 PM CDT
  Concordia Wisconsin *   MSOE   12:00 PM CDT
  Concordia Chicago *   Alverno   12:00 PM CDT
  Dominican   UW-Whitewater   @ Elmhurst, Ill. 12:00 PM CDT
  Illinois Tech   Trine   @ Rose-Hulman 1:00 PM CDT
  Edgewood   Grace Christian (Mich.)   @ Rockford, Ill. 2:00 PM CDT
  Mount Mary   MSOE   2:30 PM CDT
  Aurora   Chicago   4:00 PM CDT
  Grace Christian (Mich.)   Rockford   4:00 PM CDT
Tue., Oct. 01 Maranatha   Wisconsin Lutheran   7:00 PM CDT
  Alverno   St. Norbert   7:00 PM CDT
  Illinois Tech *   Marian   7:00 PM CDT
  Dominican   Eureka   7:00 PM CDT
  UW-Whitewater   Edgewood   7:00 PM CDT
Wed., Oct. 02 Rockford *   MSOE   7:00 PM CDT
  Benedictine   North Park   7:00 PM CDT
Fri., Oct. 04 Illinois Tech *   Rockford   7:00 PM CDT
  Benedictine *   Lakeland   7:00 PM CDT
  Aurora *   Marian   7:00 PM CDT
  MSOE *   Concordia Chicago   7:00 PM CDT
  Concordia Wisconsin *   Alverno   7:00 PM CDT
  Dominican *   Edgewood   7:00 PM CDT
Sat., Oct. 05 Benedictine *   Marian   11:00 AM CDT
  Wisconsin Lutheran *   Alverno   12:00 PM CDT
  Concordia Chicago *   Concordia Wisconsin   12:00 PM CDT
  Illinois Tech *   Edgewood   12:00 PM CDT
  Aurora *   Lakeland   1:00 PM CDT
  Illinois Tech   Maranatha   @ Madison, Wis. 2:00 PM CDT
  Maranatha   Edgewood   4:00 PM CDT
  Dominican *   Rockford   5:30 PM CDT
Tue., Oct. 08 Edgewood *   Wisconsin Lutheran   7:00 PM CDT
  Alverno *   Marian   7:00 PM CDT
  Benedictine *   Concordia Chicago   7:00 PM CDT
  Illinois Tech *   Lakeland   7:00 PM CDT
  Rockford *   Concordia Wisconsin   7:00 PM CDT
  MSOE *   Dominican   7:00 PM CDT
Fri., Oct. 11 Dallas   Lakeland   @ St. Louis, Mo. 3:00 PM CDT
  Edgewood *   MSOE   7:00 PM CDT
  Marian *   Dominican   7:00 PM CDT
  Concordia Wisconsin *   Illinois Tech   7:00 PM CDT
  Alverno *   Aurora   7:00 PM CDT
  Wisconsin Lutheran *   Benedictine   7:00 PM CDT
  Concordia Chicago *   Rockford   7:00 PM CDT
Sat., Oct. 12 Alverno *   Benedictine   10:00 AM CDT
  UW-Stout   Lakeland   @ St. Louis, Mo. 10:00 AM CDT
  Concordia Wisconsin *   Dominican   12:00 PM CDT
  Concordia Chicago *   Edgewood   12:00 PM CDT
  Lakeland   Washington-St. Louis   12:00 PM CDT
  MSOE *   Illinois Tech   12:00 PM CDT
  Wisconsin Lutheran *   Aurora   12:00 PM CDT
  Saint Mary-of-the-Woods   MSOE   @ Chicago, Ill. 2:00 PM CDT
  Saint Mary-of-the-Woods   Illinois Tech   4:00 PM CDT
Tue., Oct. 15 Lake Forest   Alverno   7:00 PM CDT
Wed., Oct. 16 UW-Whitewater   Concordia Wisconsin   7:00 PM CDT
  UW-Oshkosh   Lakeland   7:00 PM CDT
  Rockford *   Aurora   7:00 PM CDT
Thu., Oct. 17 Edgewood   Carroll (Wis.)   7:00 PM CDT
Fri., Oct. 18 Wisconsin Lutheran *   Illinois Tech   7:00 PM CDT
  Benedictine *   Concordia Wisconsin   7:00 PM CDT
  Aurora *   MSOE   7:00 PM CDT
  Dominican *   Alverno   7:00 PM CDT
  Lakeland *   Rockford   7:00 PM CDT
  Marian   Dubuque   7:30 PM CDT
Sat., Oct. 19 Maranatha   Alverno   10:00 AM CDT
  Lakeland *   Edgewood   12:00 PM CDT
  Concordia Chicago *   Wisconsin Lutheran   12:00 PM CDT
  Aurora *   Concordia Wisconsin   1:00 PM CDT
  Lakeland   Central (Iowa)   @ Madison, Wis. 2:00 PM CDT
  Central (Iowa)   Edgewood   4:00 PM CDT
  Benedictine *   MSOE   6:00 PM CDT
Sun., Oct. 20 Illinois Tech *   Dominican   10:00 AM CDT
  Olivet   Illinois Tech   @ River Forest, Ill. 12:30 PM CDT
  Olivet   Dominican   3:00 PM CDT
Tue., Oct. 22 Rockford   Maranatha   7:00 PM CDT
  Wisconsin Lutheran *   Lakeland   7:00 PM CDT
  Illinois Tech *   Concordia Chicago   7:00 PM CDT
  Concordia Wisconsin *   Marian   7:00 PM CDT
  Aurora *   Benedictine   7:00 PM CDT
  MSOE *   Alverno   7:00 PM CDT
  Trine   Dominican   7:00 PM CDT
  Dubuque   Edgewood   7:00 PM CDT
Fri., Oct. 25 Edgewood *   Aurora   4:30 PM CDT
  Edgewood   UW-La Crosse   @ Aurora, Ill. 6:30 PM CDT
  Alverno *   Illinois Tech   7:00 PM CDT
  Marian *   Concordia Chicago   7:00 PM CDT
  Rockford *   Benedictine   7:00 PM CDT
  MSOE *   Wisconsin Lutheran   7:00 PM CDT
  Lakeland *   Dominican   7:00 PM CDT
  UW-La Crosse   Aurora   8:30 PM CDT
Sat., Oct. 26 Illinois Tech   Wheaton (Ill.)   10:00 AM CDT
  Marian *   Rockford   12:00 PM CDT
  Dominican *   Wisconsin Lutheran   12:00 PM CDT
  Lakeland *   Concordia Chicago   12:00 PM CDT
  UW-Stout   Concordia Wisconsin   12:00 PM CDT
  Edgewood *   Benedictine   12:00 PM CDT
  Kalamazoo   Illinois Tech   @ Wheaton, Ill. 12:00 PM CDT
  Robert Morris-Chicago   MSOE   @ Milwaukee, Wis. (Mount Mary) 12:00 PM CDT
  Silver Lake   MSOE   @ Milwaukee, Wis. (Mount Mary) 2:00 PM CDT
  UW-Stevens Point   Concordia Wisconsin   3:00 PM CDT
Wed., Oct. 30 Aurora *   Dominican   7:00 PM CDT
  MSOE *   Lakeland   7:00 PM CDT
  Concordia Wisconsin *   Wisconsin Lutheran   7:00 PM CDT
  Marian *   Edgewood   7:00 PM CDT
  Benedictine *   Illinois Tech   7:00 PM CDT
  Rockford *   Alverno   7:30 PM CDT
Fri., Nov. 01 Concordia Chicago   Beloit   @ Milwaukee, Wis. (WLC) 3:00 PM CDT
  Maranatha   Concordia Chicago   @ Milwaukee, Wis. (WLC) 5:00 PM CDT
  Wheaton (Ill.)   Rockford   @ Lisle, Ill. 6:00 PM CDT
  Simpson (Iowa)   Wisconsin Lutheran   7:00 PM CDT
  Rockford   Benedictine   @ Lisle, Ill. 8:00 PM CDT
Sat., Nov. 02 UW-Superior   Wisconsin Lutheran   10:00 AM CDT
  Wheaton (Ill.)   Benedictine   10:00 AM CDT
  Elmhurst   Concordia Wisconsin   @ Milwaukee, Wis. (WLC) 10:00 AM CDT
  Lawrence   Edgewood   @ De Pere, Wis. 12:00 PM CDT
  Aurora   UW-Whitewater   @ Kenosha, Wis. 12:00 PM CDT
  Finlandia   Benedictine   12:00 PM CDT
  Concordia Chicago   UW-Superior   @ Milwaukee, Wis. (WLC) 12:00 PM CDT
  Ripon   Marian   12:00 PM CDT
  Lakeland   St. Norbert   1:00 PM CDT
  Simpson (Iowa)   Concordia Wisconsin   @ Milwaukee, Wis. (WLC) 2:00 PM CDT
  Aurora   Carthage   2:00 PM CDT
  Lawrence   Lakeland   @ De Pere, Wis. 3:00 PM CDT
  Edgewood   St. Norbert   3:00 PM CDT
  Concordia Chicago   Wisconsin Lutheran   4:00 PM CDT
Tue., Nov. 05 Wisconsin Lutheran %   NACC Tournament First Round   7:00 PM CST
Thu., Nov. 07 Wisconsin Lutheran %   NACC Tournament Semifinal   7:00 PM CST
Sat., Nov. 09 Wisconsin Lutheran %   NACC Tournament Final   7:00 PM CST
* Conference
% Post season