Northern Athletics Collegiate Conference Scoreboard

March 2020
Schedule for the month of March 2020
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
1
Rockford
vs Central (Iowa)
11:00 AM

Dominican
at Blackburn
11:00 AM

Illinois Tech
at Washington-St. Louis
12:00 PM

North Park
vs Concordia Chicago
2:00 PM

Dominican
at Blackburn
2:00 PM

Rockford
vs Robert Morris-Peoria
5:00 PM

Edgewood
at Cornell (Iowa)
TBA

Calvin
at Lakeland
11:00 AM

TBD
at Concordia Wisconsin
TBA

Wisconsin Lutheran
at NACC Tournament Final
TBA

Illinois Tech
at Kalamazoo
TBA
2
3
4
5
Concordia Chicago
vs Lake Forest
2:00 PM

Lake Forest
vs Concordia Chicago
4:00 PM
6
RussMatt Central Florida Invitational
vs Concordia Wisconsin
TBA

vs WLC

St. Norbert
at Edgewood
6:30 PM
7
Illinois Tech
vs Elmhurst
11:00 AM

Illinois Tech
vs Elmhurst
2:00 PM

Augustana (Ill.)
vs Edgewood
TBA

Franklin
at Dominican
11:00 AM

Illinois Tech
at Chicago
1:00 PM

Calvin
at Illinois Tech
2:00 PM

TBA
vs Marian
TBA
8
Wisconsin Lutheran
at TBA
TBA

Wisconsin Lutheran
at TBA
TBA

Elmhurst
vs Illinois Tech
12:00 PM

Alverno
vs TBA
TBA

Alverno
vs TBA
TBA

Marian
vs Olivet
3:30 PM
9
Wisconsin Lutheran
at TBA
TBA

Alverno
vs TBA
TBA

Alverno
vs TBA
TBA

Wisconsin Lutheran
at Northwestern (Minn.)
8:00 AM

Wisconsin Lutheran
at Lake Forest
10:15 AM

Alverno
vs Juniata
3:00 PM
10
Wisconsin Lutheran
at TBA
TBA

Wisconsin Lutheran
at TBA
TBA

Wisconsin Lutheran
at Penn St.-Berks
10:15 AM

Wisconsin Lutheran
at Cornell (Iowa)
12:30 PM
11
Alverno
vs TBA
TBA

Alverno
vs TBA
TBA

Emmanuel (Mass.)
vs Dominican
8:00 AM

Mount Union
vs Dominican
10:15 AM
12
Wisconsin Lutheran
at TBA
TBA

Wisconsin Lutheran
at TBA
TBA

Alverno
vs TBA
TBA

Alverno
vs TBA
TBA

Wisconsin Lutheran
at TBA
8:00 AM

Heidelberg
vs Wisconsin Lutheran
8:15 AM

Wisconsin Lutheran
vs Case Western Reserve
12:30 PM
13
Wisconsin Lutheran
at TBA
TBA

Wisconsin Lutheran
at TBA
TBA

Lawrence
vs Marian
7:00 PM

Wisconsin Lutheran
at Penn St.-Behrend
8:00 AM

Wisconsin Lutheran
at Monmouth (Ill.)
10:15 AM
14
Illinois Tech
at Caltech
1:00 PM

Aurora
vs Luther
4:00 PM

Illinois Tech
at Caltech
4:00 PM

Alverno
vs TBA
TBA

Alverno
vs TBA
TBA

UW-Eau Claire
at Aurora
1:00 PM

UW-Eau Claire
at Aurora
3:00 PM

Illinois Tech
at Spring Break Trip (March 14-21)
TBA
15
Tuscon Invitational Games
vs Concordia Wisconsin
TBA

Benedictine
vs Webster
11:00 AM

Alma
vs Aurora
12:00 PM

Illinois Tech
at Caltech
1:00 PM

Aurora
at Millikin
4:00 PM

McDaniel
vs Benedictine
2:00 PM
16
Illinois Tech
at Whittier
5:00 PM

Illinois Tech
at Spring Break Trip (March 16-21)
TBA

Concordia Wisconsin
at Spring Break Trip
TBA
17
Beloit
at Rockford
5:00 PM

Beloit
at Rockford
7:00 PM
18
Wheaton (Ill.)
at Aurora
3:00 PM
19
Wheaton (Ill.)
at Aurora
3:00 PM

Wheaton (Ill.)
at Aurora
5:00 PM
20
Dominican
vs Saint Mary's (Minn.)
11:00 AM

Dominican
vs Cornell (Iowa)
2:00 PM

Marian
at Northwestern (Minn.)
6:30 PM

Marian
at Northwestern (Minn.)
6:30 PM
21
Northland
at Lakeland
TBA

Northland
at Lakeland
TBA

Rose-Hulman
at MSOE
12:00 PM

Illinois Tech
at North Central (Ill.)
12:00 PM

UW-Oshkosh
at Concordia Chicago
12:00 PM

UW-Platteville
at Wisconsin Lutheran
1:00 PM

Monmouth (Ill.)
at Aurora
1:00 PM

Illinois College
vs Rockford
2:00 PM

Rose-Hulman
at MSOE
3:00 PM

Illinois Tech
at North Central (Ill.)
3:00 PM

UW-Oshkosh
at Concordia Chicago
3:00 PM

UW-Platteville
at Wisconsin Lutheran
4:00 PM

Monmouth (Ill.)
at Aurora
4:00 PM

Dominican
at Wheaton (Ill.)
5:00 PM

Rockford
at Millikin
5:00 PM

Marian
at Bethany Lutheran
TBA

MSOE
at Carthage
TBA

Beloit
at Alverno
12:00 PM

Beloit
at Alverno
2:00 PM

Concordia Chicago
at Wheaton (Ill.)
2:00 PM

Concordia Chicago
at Wheaton (Ill.)
4:00 PM

Marian
at Bethany Lutheran
TBA
22
Rose-Hulman
at MSOE
12:00 PM

Wisconsin Lutheran
at Beloit
12:00 PM

UW-Oshkosh
at Concordia Chicago
12:00 PM

Wisconsin Lutheran
at Beloit
3:00 PM

Wisconsin Lutheran
at North Central (Ill.)
12:00 PM

Wisconsin Lutheran
at North Central (Ill.)
2:00 PM
23
24
North Central (Ill.)
at Aurora
3:00 PM

Rockford
at Dubuque
3:00 PM

Benedictine
at Wheaton (Ill.)
3:00 PM

Carthage
at Concordia Chicago
3:00 PM

Benedictine
at Wheaton (Ill.)
5:00 PM

Carthage
at Concordia Chicago
5:00 PM
25
Lakeland
at Carthage
TBA

UW-Stevens Point
at Lakeland
2:00 PM

Wartburg
at Aurora
3:00 PM

North Park
at Benedictine
3:00 PM

UW-Stevens Point
at Lakeland
4:00 PM

Dubuque
at Rockford
5:00 PM

Wartburg
at Aurora
5:00 PM

North Park
at Benedictine
5:00 PM

Dubuque
at Rockford
7:00 PM
26
Carthage
at Wisconsin Lutheran
3:00 PM

Concordia Chicago
at North Park
3:00 PM

North Central (Ill.)
at Aurora
4:00 PM

Concordia Chicago
at North Park
5:00 PM

Carthage
at Wisconsin Lutheran
5:00 PM

North Central (Ill.)
at Aurora
6:00 PM
27
28
Benedictine
at Illinois Tech
12:00 PM

Wisconsin Lutheran
at Dominican
12:00 PM

Marian
at Aurora
12:00 PM

Edgewood
at Rockford
12:00 PM

Concordia Chicago
at MSOE
12:00 PM

Lakeland
at Concordia Wisconsin
12:00 PM

Lakeland
at Concordia Wisconsin
3:00 PM

Benedictine
at Illinois Tech
3:00 PM

Marian
at Aurora
3:00 PM

Edgewood
at Rockford
3:00 PM

Wisconsin Lutheran
at Dominican
3:00 PM

Concordia Chicago
at MSOE
3:00 PM

Wisconsin Lutheran
at Concordia Wisconsin
TBA

MSOE
at Concordia Chicago
10:00 AM

Edgewood
at Dominican
10:00 AM

Illinois Tech
at Marian
10:00 AM

Edgewood
at Concordia Chicago
2:00 PM

MSOE
at Dominican
2:00 PM

Illinois Tech
at Lakeland
2:00 PM

Edgewood
at Benedictine
12:00 PM

Lakeland
at Concordia Chicago
12:00 PM

Alverno
at Concordia Wisconsin
12:00 PM

Rockford
at Aurora
12:00 PM

Marian
at Dominican
12:00 PM

MSOE
at Wisconsin Lutheran
12:00 PM

Rockford
at Aurora
2:00 PM

Marian
at Dominican
2:00 PM

Alverno
at Concordia Wisconsin
2:00 PM

Edgewood
at Benedictine
2:00 PM

MSOE
at Wisconsin Lutheran
2:00 PM

Lakeland
at Concordia Chicago
2:00 PM
29
Aurora
at Benedictine
12:00 PM

Concordia Wisconsin
at Wisconsin Lutheran
12:00 PM

Dominican
at Concordia Chicago
12:00 PM

Rockford
at Marian
12:00 PM

Illinois Tech
at Lakeland
12:00 PM

MSOE
at Edgewood
1:00 PM

Illinois Tech
at Lakeland
3:00 PM

Dominican
at Concordia Chicago
3:00 PM

Aurora
at Benedictine
3:00 PM

Rockford
at Marian
3:00 PM

Concordia Wisconsin
at Wisconsin Lutheran
3:00 PM

MSOE
at Edgewood
4:00 PM

Concordia Wisconsin
at MSOE
12:00 PM

Lakeland
at Dominican
12:00 PM

Edgewood
at Aurora
12:00 PM

Wisconsin Lutheran
at Alverno
12:00 PM

Rockford
at Benedictine
12:00 PM

Marian
at Concordia Chicago
12:00 PM

Rockford
at Benedictine
2:00 PM

Marian
at Concordia Chicago
2:00 PM

Edgewood
at Aurora
2:00 PM

Concordia Wisconsin
at MSOE
2:00 PM

Lakeland
at Dominican
2:00 PM

Wisconsin Lutheran
at Alverno
2:00 PM

Illinois Tech
at North Central (Ill.)
6:00 PM
30
31
Beloit
at Marian
3:00 PM

Beloit
at Marian
6:00 PM

Benedictine
at North Central (Ill.)
3:00 PM

Concordia Chicago
at Dominican
4:30 PM

UW-Stevens Point
at Marian
5:00 PM

Benedictine
at North Central (Ill.)
5:00 PM

Concordia Chicago
at Dominican
6:30 PM

UW-Stevens Point
at Marian
7:00 PM
1
MSOE
at UW-Whitewater
2:00 PM

Eureka
at Rockford
3:00 PM

Chicago
at Edgewood
3:00 PM

Wisconsin Lutheran
at Lakeland
TBA

Mount Mary
at Rockford
3:00 PM

Alverno
at Lawrence
3:00 PM

Ripon
at Concordia Wisconsin
3:00 PM

Mount Mary
at Rockford
5:00 PM

Alverno
at Lawrence
5:00 PM

Ripon
at Concordia Wisconsin
5:00 PM
2
Carroll (Wis.)
at Wisconsin Lutheran
2:00 PM

Concordia Chicago
at North Central (Ill.)
2:30 PM

UW-Oshkosh
at Wisconsin Lutheran
3:00 PM

Aurora
at Chicago
3:00 PM

Concordia Chicago
at North Central (Ill.)
4:30 PM

UW-Oshkosh
at Wisconsin Lutheran
5:00 PM

Aurora
at Chicago
5:00 PM
3
vs Benedictine
4
Edgewood
at Dominican
12:00 PM

Aurora
at Illinois Tech
12:00 PM

Wisconsin Lutheran
at Lakeland
12:00 PM

Benedictine
at Rockford
12:00 PM

Marian
at MSOE
12:00 PM

Concordia Chicago
at Concordia Wisconsin
12:00 PM

Concordia Chicago
at Concordia Wisconsin
3:00 PM

Aurora
at Illinois Tech
3:00 PM

Edgewood
at Dominican
3:00 PM

Marian
at MSOE
3:00 PM

Benedictine
at Rockford
3:00 PM

Wisconsin Lutheran
at Lakeland
3:00 PM

MSOE
at Edgewood
TBA

Marian
at Concordia Chicago
10:00 AM

Lakeland
at Dominican
10:00 AM

Wisconsin Lutheran
at Illinois Tech
10:00 AM

Lakeland
at Concordia Chicago
2:00 PM

Concordia Wisconsin
at Illinois Tech
2:00 PM

Marian
at Dominican
2:00 PM

Concordia Wisconsin
at Edgewood
12:00 PM

Aurora
at Lakeland
12:00 PM

Dominican
at Wisconsin Lutheran
12:00 PM

Concordia Chicago
at Alverno
12:00 PM

Benedictine
at Marian
12:00 PM

MSOE
at Rockford
12:00 PM

Dominican
at Wisconsin Lutheran
2:00 PM

Concordia Wisconsin
at Edgewood
2:00 PM

Benedictine
at Marian
2:00 PM

MSOE
at Rockford
2:00 PM

Concordia Chicago
at Alverno
2:00 PM

Aurora
at Lakeland
2:00 PM