Northern Athletics Collegiate Conference Scoreboard

October 2019
Schedule for the month of October 2019
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
29
vs Aurora, Benedictine, Dominican

vs CUW, Edgewood, Lakeland, Marian, MSOE, SNC, WLC

Wisconsin Lutheran
at Mount Mary
Final
9 - 0

UW-Whitewater
at Concordia Wisconsin
Final
1 - 0

Alverno
at Lakeland
Final
2 - 4

Marian
at Carroll (Wis.)
Final
0 - 9

UW-Stevens Point
vs Marian
Final
6 - 3
30

Edgewood
at Viterbo
Final
7 - 2
1
Rockford
at Concordia Chicago
Final
0 - 4

Benedictine
at Elmhurst
Final
0 - 2

Marian
at Edgewood
Final
0 - 9

Dominican
at Illinois Tech
Final
0 - 9

Maranatha
at Wisconsin Lutheran
Final
2 - 3

Alverno
at St. Norbert
Final
1 - 3

Illinois Tech
at Marian
Final
2 - 3

Dominican
at Eureka
Final
3 - 0

UW-Whitewater
at Edgewood
Final
3 - 1
2
Benedictine
at Concordia Chicago
Final
3 - 0

Rockford
at Dominican
Final
0 - 4

Edgewood
at MSOE
Final
0 - 1

Concordia Wisconsin
at Marian
Final
2 - 1

Illinois Tech
at Aurora
Final
1 - 3

Wisconsin Lutheran
at Lakeland
Final
3 - 1

Marian
at Concordia Wisconsin
Final
0 - 6

MSOE
at Edgewood
Final
3 - 0

Aurora
at Illinois Tech
Final - OT
1 - 2

Concordia Chicago
at Benedictine
Final
0 - 1

Lakeland
at Wisconsin Lutheran
Final
1 - 5

Concordia Wisconsin
at Lakeland
Final
8 - 1

Rockford
at MSOE
Final
0 - 3

Benedictine
at North Park
Final
3 - 1
3
4
at UW-Eau Claire Blugold Invitational -- Whitetail G.C., Colfax, Wis.

Illinois Tech
at ITA Regionals (through October 6)
TBA

vs Marian, WLC
MU, 423-447

vs Alverno
MMU, 439-456

Lakeland
at MSOE
Final
0 - 9

Benedictine
at Lakeland
Final
1 - 3

Aurora
at Marian
Final
3 - 0

MSOE
at Concordia Chicago
Final
0 - 3

Concordia Wisconsin
at Alverno
Final
3 - 0

Dominican
at Edgewood
Final
2 - 3

Illinois Tech
at Rockford
Final
3 - 2
5
at Wisconsin Lutheran Warrior Invitational -- Greenfield Park, West Allis, Wis.

Wisconsin Lutheran
at Rockford
Final
27 - 13

Lakeland
at Concordia Chicago
Final
26 - 31

Eureka
at Aurora
Final
35 - 62

Benedictine
at Concordia Wisconsin
Final - OT
27 - 21

Aurora
at Edgewood
Final
2 - 1

Dominican
at Marian
Final
5 - 2

Benedictine
at Concordia Wisconsin
Final
3 - 0

Rockford
at Wisconsin Lutheran
Final
0 - 1

Concordia Chicago
at Lakeland
Final
2 - 1

MSOE
at Illinois Tech
Final
5 - 3

Concordia Wisconsin
at Rockford
Final
11 - 0

Aurora
at Edgewood
Final
1 - 0

Dominican
at Marian
Final
6 - 0

Alverno
at Wisconsin Lutheran
Final
0 - 10

Concordia Chicago
at Lakeland
Final
4 - 0

MSOE
at Illinois Tech
Final - 2OT
0 - 0

North Central (Ill.)
at MSOE
Cancelled

Concordia Wisconsin
at Edgewood
Final
3 - 6

Concordia Chicago
at Wisconsin Lutheran
Final
0 - 9

Dominican
at Alverno
Final
6 - 3

Illinois Tech
at Lakeland
Final
9 - 0

Illinois Tech
vs Marian
Final
8 - 1

Dominican
at Wisconsin Lutheran
Final
0 - 9

Concordia Chicago
at Alverno
Final
6 - 3

UW-Stevens Point
at MSOE
Cancelled

Benedictine
at Marian
Final
3 - 1

Wisconsin Lutheran
at Alverno
Final
3 - 0

Concordia Chicago
at Concordia Wisconsin
Final
0 - 3

Illinois Tech
at Edgewood
Final
0 - 3

Aurora
at Lakeland
Final
1 - 3

Maranatha
vs Illinois Tech
Final
3 - 1

Maranatha
at Edgewood
Final
3 - 0

Dominican
at Rockford
Final
3 - 0
6
vs All NACC schools

Benedictine
at North Central (Ill.)
Final
0 - 2

vs CUW
Carroll, 10.5-7.5

Benedictine
at Concordia Wisconsin
Final
0 - 2

Marian
at Rockford
Final
8 - 0
7
Mount Mary
at Lakeland
Cancelled
8
Illinois Tech
at Benedictine
Final - 2OT
0 - 0

Edgewood
at Wisconsin Lutheran
Final
2 - 3

Alverno
at Marian
Final
0 - 3

Benedictine
at Concordia Chicago
Final
3 - 0

Illinois Tech
at Lakeland
Final
0 - 3

Rockford
at Concordia Wisconsin
Final
0 - 3

MSOE
at Dominican
Final
0 - 3
9
Edgewood
at Concordia Wisconsin
Final
0 - 1

MSOE
at Dominican
Final
0 - 3

Marian
at Lakeland
Final
2 - 0

Benedictine
at Illinois Tech
Final
1 - 2

Aurora
at Wisconsin Lutheran
Final
2 - 0

Concordia Chicago
at Rockford
Final - 2OT
2 - 1

Alverno
at Concordia Chicago
Final
0 - 10

Illinois Tech
at Rockford
Final
10 - 0

Concordia Wisconsin
at Edgewood
Final
10 - 0

Dominican
at MSOE
Final
3 - 1

Lakeland
at Marian
Final
0 - 6

Wisconsin Lutheran
at Aurora
Final
0 - 9

MSOE
at UW-Oshkosh
Final
1 - 8
10
Dominican
at Alverno
Final
7 - 0
11
at Benedictine Eagle Invitational -- St. James Forest Preserve, Warrenville, Ill.

Dallas
vs Lakeland
Final
3 - 1

Edgewood
at MSOE
Final
3 - 2

Marian
at Dominican
Final
0 - 3

Concordia Wisconsin
at Illinois Tech
Final
3 - 2

Alverno
at Aurora
Final
0 - 3

Wisconsin Lutheran
at Benedictine
Final
3 - 1

Concordia Chicago
at Rockford
Final
3 - 0
12
at Lawrence Gene Davis Invitational -- Reed Municipal G.C., Appleton, Wis.

Rockford
at Benedictine
Final
13 - 48

Concordia Chicago
at Aurora
Final
27 - 63

Concordia Wisconsin
at Lakeland
Final
0 - 44

Eureka
at Wisconsin Lutheran
Final - OT
26 - 20

vs SNC
SNC, 2-1

Lakeland
at Dominican
Final
0 - 10

Marian
at Concordia Chicago
Final
1 - 2

Concordia Wisconsin
at Aurora
Final
1 - 4

Illinois Tech
at Wisconsin Lutheran
Final - 2OT
1 - 1

Edgewood
at Benedictine
Final - OT
2 - 3

MSOE
at Rockford
Final
4 - 1


Lakeland
at Dominican
Final
0 - 8

Marian
at Concordia Chicago
Final
0 - 2

Concordia Wisconsin
at Aurora
Final
0 - 1

Illinois Tech
at Wisconsin Lutheran
Final
6 - 0

Edgewood
at Benedictine
Final - 2OT
2 - 1

Alverno
at Illinois Tech
Final
0 - 9

Edgewood
at Concordia Chicago
Final
9 - 0

MSOE
at Dominican
Final
9 - 0

MSOE
at Concordia Chicago
Final
9 - 0

Edgewood
at Dominican
Final
9 - 0

Alverno
at Benedictine
Final
0 - 3

UW-Stout
vs Lakeland
Final
3 - 1

Concordia Wisconsin
at Dominican
Final
3 - 2

Concordia Chicago
at Edgewood
Final
1 - 3

Lakeland
at Washington-St. Louis
Final
1 - 3

MSOE
at Illinois Tech
Final
1 - 3

Wisconsin Lutheran
at Aurora
Final
0 - 3

Saint Mary-of-the-Woods
vs MSOE
Final
3 - 0

Saint Mary-of-the-Woods
at Illinois Tech
Final
1 - 3
13
Wisconsin Lutheran
at Benedictine
Final
0 - 4
14
Illinois Tech
at Maranatha
Final
2 - 0
15
UW-Oshkosh
at Concordia Wisconsin
Final
2 - 1

Rockford
at Edgewood
Final
0 - 7

Lake Forest
at Alverno
Final
3 - 0
16
Illinois Tech
at Concordia Chicago
Final
1 - 2

MSOE
at Marian
Final
4 - 2

Lakeland
at Edgewood
Final
2 - 3

Dominican
at Benedictine
Final
3 - 1

Concordia Wisconsin
at Wisconsin Lutheran
Final
3 - 0

Aurora
at Rockford
Final
6 - 1

Wisconsin Lutheran
at Concordia Wisconsin
Final
1 - 6

Benedictine
at Dominican
Final
1 - 2

Concordia Chicago
at Illinois Tech
Final
1 - 2

Edgewood
at Lakeland
Final
4 - 0

Marian
at MSOE
Final
0 - 2

Alverno
at Aurora
Final
0 - 8

UW-Whitewater
at Concordia Wisconsin
Final
3 - 1

UW-Oshkosh
at Lakeland
Final
3 - 1

Rockford
at Aurora
Final
0 - 3
17
Edgewood
at Carroll (Wis.)
Final
1 - 3
18
Wisconsin Lutheran
at Illinois Tech
Final
3 - 0

Benedictine
at Concordia Wisconsin
Final
0 - 3

Aurora
at MSOE
Final
3 - 0

Dominican
at Alverno
Final
3 - 0

Lakeland
at Rockford
Final
3 - 0

Marian
at Dubuque
Final
0 - 3
19
at UW-Oshkosh KollegeTown Invitational -- Lake Breeze G.C., Winneconne, Wis.

at Wisconsin Private College Invitational -- Colburn Park, Green Bay, Wis.

at Oberlin College Inter-Regional Rumble -- Oberlin, Ohio

Benedictine
at Wisconsin Lutheran
Final
27 - 3

Aurora
at Concordia Wisconsin
Final
24 - 7

Lakeland
at Rockford
Final
76 - 21

Concordia Chicago
at Eureka
Final
35 - 34

Edgewood
at Dominican
Final
0 - 4

Wisconsin Lutheran
at Concordia Chicago
Final
2 - 4

Illinois Tech
at Concordia Wisconsin
Final
0 - 3

Benedictine
at MSOE
Final
2 - 0

Lakeland
at Aurora
Final
0 - 6

Marian
at Rockford
Final
0 - 2

Marian
at Alverno
Final
6 - 0

Edgewood
at Dominican
Final
0 - 3

Wisconsin Lutheran
at Concordia Chicago
Final
0 - 1

Illinois Tech
at Concordia Wisconsin
Final
3 - 2

Benedictine
at MSOE
Final
2 - 3

Lakeland
at Aurora
Final
0 - 6

Maranatha
at Alverno
Final
3 - 0

Lakeland
at Edgewood
Final
3 - 0

Concordia Chicago
at Wisconsin Lutheran
Final
2 - 3

Aurora
at Concordia Wisconsin
Final
3 - 0

Lakeland
vs Central (Iowa)
Final
2 - 3

Central (Iowa)
at Edgewood
Final
0 - 3

Benedictine
at MSOE
Final
3 - 0
20
UW-Platteville
at Aurora
Final - 2OT
2 - 3

Rockford
at MSOE
Final
0 - 8

Illinois Tech
at Dominican
Final
0 - 3

Olivet
vs Illinois Tech
Final
3 - 0

Olivet
at Dominican
Final
0 - 3
21
Edgewood
at UW-Platteville
Final
1 - 5
22
Aurora
at Benedictine
Final
2 - 0

Rockford
at Maranatha
Final
0 - 3

Wisconsin Lutheran
at Lakeland
Final
0 - 3

Illinois Tech
at Concordia Chicago
Final
1 - 3

Concordia Wisconsin
at Marian
Final
3 - 0

Aurora
at Benedictine
Final
3 - 0

MSOE
at Alverno
Final
3 - 2

Trine
at Dominican
Final
0 - 3

Dubuque
at Edgewood
Final
3 - 0
23
Concordia Chicago
at Dominican
Final
0 - 4

Illinois Tech
at Lakeland
Final
4 - 1

Concordia Wisconsin
at MSOE
Final - 2OT
2 - 2

Wisconsin Lutheran
at Marian
Final - 2OT
1 - 2

Aurora
at Benedictine
Final - 2OT
2 - 1

Edgewood
at Rockford
Final
1 - 4

Concordia Chicago
at Dominican
Final
0 - 4

MSOE
at Concordia Wisconsin
Final
2 - 4

Lakeland
at Illinois Tech
Final
0 - 5

Rockford
at Aurora
Final
0 - 8

Alverno
at Edgewood
Final
0 - 5

Marian
at Wisconsin Lutheran
Final
8 - 2
24
Chicago
at Illinois Tech
Final
1 - 0
25
MSOE
at Alverno
Final
13 - 0

Edgewood
at Aurora
Final
0 - 3

UW-La Crosse
vs Edgewood
Final
3 - 0

Alverno
at Illinois Tech
Final
0 - 3

Marian
at Concordia Chicago
Final
0 - 3

Rockford
at Benedictine
Final
0 - 3

MSOE
at Wisconsin Lutheran
Final
0 - 3

Lakeland
at Dominican
Final
0 - 3

UW-La Crosse
at Aurora
Final
1 - 3
26
Wisconsin Lutheran
at Lakeland
Final
6 - 39

Rockford
at Aurora
Final
14 - 56

Concordia Wisconsin
at Concordia Chicago
Final
34 - 15

Eureka
at Benedictine
Final
14 - 17

Concordia Chicago
at Edgewood
Final
3 - 0

Aurora
at Marian
Final
3 - 1

Dominican
at Concordia Wisconsin
Final
4 - 1

Wisconsin Lutheran
at MSOE
Final
0 - 5

Rockford
at Illinois Tech
Final
1 - 5

Benedictine
at Lakeland
Final
3 - 0

Benedictine
at Rockford
Final
7 - 0

Alverno
at Illinois Tech
Final
0 - 16

Concordia Chicago
at Edgewood
Final
1 - 0

Aurora
at Marian
Final
1 - 2

Dominican
at Concordia Wisconsin
Final
0 - 5

Wisconsin Lutheran
at MSOE
Final
0 - 3

Illinois Tech
at Wheaton (Ill.)
Final
0 - 3

Robert Morris-Chicago
vs MSOE
Final
3 - 0

Marian
at Rockford
Final
3 - 0

Dominican
at Wisconsin Lutheran
Final
3 - 1

Lakeland
at Concordia Chicago
Final
3 - 0

UW-Stout
at Concordia Wisconsin
Final
2 - 3

Edgewood
at Benedictine
Final
2 - 3

Illinois Tech
vs Kalamazoo
Final
0 - 3

Holy Family College
vs MSOE
Final
0 - 3

UW-Stevens Point
at Concordia Wisconsin
Final
0 - 3
27
Lakeland
at Benedictine
Final
0 - 4
28
Wisconsin Lutheran
at TBA
TBA
29
Elmhurst
at Concordia Wisconsin
Final
0 - 5

Rockford
at Alverno
Final
2 - 3
30
MSOE
at Concordia Chicago
Final
2 - 0

Lakeland
at Concordia Wisconsin
Final
0 - 6

Marian
at Illinois Tech
Final
0 - 1

Rockford
at Benedictine
Final
0 - 4

Dominican
at Aurora
Final - 2OT
2 - 2

Wisconsin Lutheran
at Edgewood
Final
2 - 0

Benedictine
at Alverno
Final
10 - 0

Concordia Chicago
at MSOE
Final
0 - 3

Illinois Tech
at Marian
Final
4 - 2

Edgewood
at Wisconsin Lutheran
Final
5 - 1

Aurora
at Dominican
Final
2 - 3

MSOE
at Lakeland
Final
1 - 3

Concordia Wisconsin
at Wisconsin Lutheran
Final
0 - 3

Marian
at Edgewood
Final
0 - 3

Benedictine
at Illinois Tech
Final
3 - 1

Rockford
at Alverno
Final
3 - 1
31
Dominican
at Aurora
Final
3 - 2
1
Marian
at Northwestern (Ill.)
Final
0 - 7

Beloit
vs Concordia Chicago
Final
0 - 3

Wheaton (Ill.)
at Benedictine
Final
1 - 3

Concordia Chicago
vs Maranatha
Final
3 - 0

Rockford
vs Wheaton (Ill.)
Final
0 - 3

Simpson (Iowa)
at Wisconsin Lutheran
Final
0 - 3

Rockford
at Benedictine
Final
0 - 3
2
at NACC Championships -- Greenfield Park, West Allis, Wis. (WLC, host)

Wisconsin Lutheran
at Concordia Chicago
Final
17 - 14

Lakeland
at Eureka
Final
49 - 50

Benedictine
at Aurora
Final
25 - 27

Rockford
at Concordia Wisconsin
Final
27 - 41

No. 6 Concordia Chicago
at No. 3 Benedictine
Final
2 - 3

No. 4 MSOE
at No. 5 Concordia Wisconsin
Final
3 - 1

UW-Superior
at Wisconsin Lutheran
Final
2 - 3

Concordia Wisconsin
vs Elmhurst
Final
3 - 2

Lawrence
vs Edgewood
Final
0 - 3

UW-Whitewater
vs Aurora
Final
0 - 3

Concordia Chicago
vs UW-Superior
Final
1 - 3

Ripon
at Marian
Final
3 - 2

Lakeland
at St. Norbert
Final
3 - 1

Concordia Wisconsin
vs Simpson (Iowa)
Final
3 - 0

Aurora
at Carthage
Final
0 - 3

Lawrence
vs Lakeland
Final
0 - 3

Edgewood
at St. Norbert
Final
0 - 3

Concordia Chicago
at Wisconsin Lutheran
Final
3 - 1