2017 NACC Cross Country Awards

| Men's Awards | Women's Awards |

 

Men's Awards

Runner of the Year: Jacob Jodat, Wisconsin Lutheran
Freshman of the Year: Lucas Caminiti, Edgewood
Coach of the Year: Nicole Farr, Aurora 

All-Northern Athletics Collegiate Conference Men's Cross Country Team
1
Jacob Jodat Wisconsin Lutheran Sr.
26:04.8
2
David Galvan Aurora So.
26:36.2
3
Craig Reese Concordia Wisconsin So.
27:04.1
4
Anthony Barrios Aurora Sr.
27:08.6
5
Trey Horbinski MSOE Sr.
27:13.5
6
Noah Miller Edgewood Jr.
27:14.5
7
Nick Bath MSOE So.
27:22.3
8
Lucas Caminiti Edgewood Fr.
27:25.4
9
Jimmy Jestus Benedictine Jr.
27:28.7
10
Carl Way Aurora So.
27:30.2
11
Thomas McNamara Concordia Chicago So.
27:32.3
12
Brandon Estrada Aurora So.
27:33.7
13
Michael Skora Benedictine Jr.
27:35.1
14
Manny Sanchez Benedictine So.
27:36.0
15
Kassahun Lehman Lakeland So.
27:37.6

 

 

Women's Awards

Runner of the Year: Emma Roberts, Benedictine
Freshman of the Year: Charleen Mascote, Benedictine
Coach of the Year: Russ De Lap, Concordia Wisconsin 

All-Northern Athletics Collegiate Conference Women's Cross Country Team
1
Emma Roberts
Benedictine
So.
22:46.7
2
Jackie Schane
Aurora
Jr.
23:20.2
3
Alyse Peters
Edgewood
Sr.
23:51.6
4
Jazzmine Reyes
Aurora
Jr.
23:58.0
5
Nora Imperl
Concordia Wisconsin
Sr.
24:07.8
6
Cassandra Sprotte
Concordia Wisconsin
Sr.
24:28.4
7
Jori Galles
Mount Mary
Sr.
24:42.4
8
Adrianna Lubner
Concordia Wisconsin
Fr.
24:44.1
9
Martha Kulberg
Concordia Wisconsin
Sr.
24:46.2
10
Taylor Mair
Edgewood
So.
24:56.4
11
Ashley Harnack
Edgewood
Sr.
24:59.8
12
Paulina Agnello
Concordia Wisconsin
Sr.
25:05.4
13
Cassie Balts
Wisconsin Lutheran
Sr.
25:10.2
14
Danielle McCormick
Concordia Chicago
Sr.
25:16.7
15
Eyo Toe
Aurora
Jr.
25:18.9

 

All-Northern Athletics Collegiate Conference Men's Cross Country Team
1 Christian Barajas Aurora So. 27:23.24
2 Jimmy Baeskens Aurora Sr. 27:25.17
3 Austin Wright MSOE Sr. 27:27.31
4 Michael Skora Benedictine So. 27:34.44
5 Joseph Chavez Benedictine Jr. 27:37.83
6 Javier Cano-Telles Wisconsin Lutheran So. 28:01.03
7 Trey Horbinski MSOE Jr. 28:11.14
8 Nick Bath MSOE Fr. 28:13.03
9 Alex Duncan Aurora Sr. 28:23.25
10 Nick Shaw Aurora Sr. 28:25.74
11 Hunter Salmon Edgewood Jr. 28:28.43
12 Tripp Horbinski MSOE Jr. 28:29.25
13 Edward Chanon Aurora So. 28:32.74
14 Sam Venezia Benedictine Sr. 28:34.52
15 Adrian Vargas Aurora So. 28:42.84