2012 Northern Athletics Conference Football Awards

Defensive Player of the Year: Ben Lockton, Benedictine
Offensive Player of the Year: Jake Koehler, Concordia Chicago
Freshman of the Year: Michael Beasley-Hart, Aurora
Coach of the Year: Lonnie Pries, Concordia Chicago

First Team All-Northern Athletics Conference
Offense
Jake Koehler Concordia Chicago QB Sr. Belvidere, Ill.
John Borsellino Benedictine RB Sr. Oak Brook, Ill.
Andrew Maddox Concordia Chicago RB Jr. Gainesville, Fla.
Brandon Trujillo Aurora RB Sr. Murrieta, Calif.
Josh Stodola Wisconsin Lutheran WR Sr. Denmark, Wis.
Jamal Thomas Concordia Chicago WR Sr. Weirsdale, Fla.
Garrett Wenzelburger Concordia Wisconsin WR So. Hartland, Wis.
Dane Kirk Rockford TE So. Rochelle, Ill.
Ryan Mizgate Aurora TE Sr. Lansing, Ill.
Chris Brune Concordia Chicago OL Sr. Fort Wayne, Ind.
Pat Harrington Wisconsin Lutheran OL Sr. Port St. Lucie, Fla.
Doug Ingold Aurora OL Sr. Elgin, Ill.
Sean Jones Concordia Wisconsin OL Jr. Ft. Lauderdale, Fla.
Anthony Pennella Concordia Chicago OL Sr. Elmhurst, Ill.
Defense
Marty Beckman Concordia Chicago DL Sr. Parma, Ohio
Sam Boyd Wisconsin Lutheran DL So. Delray Beach, Fla.
Jerome Christmas Aurora DL Sr. Highland Park, Ill.
Ben Lockton Benedictine DL Sr. Grand Rapids, Mich.
Chris Buonavolanto Benedictine LB Sr. Medinah, Ill.
Ethan Lane Maranatha LB Sr. Atlanta, Ga.
Bruce Romagnoli Lakeland LB Sr. Iron Mountain, Mich.
Matt Upson Concordia Wisconsin LB Sr. New Berlin, Wis.
Eric Zeitler Wisconsin Lutheran LB Jr. Waukesha, Wis.
Jason Kramer Wisconsin Lutheran DB Sr. Oconomowoc, Wis.
John Palese Concordia Wisconsin DB Jr. West Bend, Wis.
Matt Rolf Concordia Chicago DB Sr. Rochester, Mich.
L.J. Stolarski Benedictine DB Sr. Waterford, Mich.
Special Teams
Danny Colapietro Concordia Chicago K Jr. Norridge, Ill.
Brett Youngbeck Wisconsin Lutheran P So. Brown Deer, Wis.
Joe Paul Concordia Wisconsin RET Jr. West Bend, Wis.
         
Second Team All-Northern Athletics Conference
Offense
Austin Damaschke Concordia Wisconsin QB So. Bristol, Wis.
Matt Botello Rockford RB Jr. Whittier, Calif.
Mike Reeves Wisconsin Lutheran RB So. Hoffman Estates, Ill.
Sherman Jones Concordia Chicago WR Jr. Pensacola, Fla.
Derek Powell Aurora WR Sr. Colfax, Ill.
Erik West Concordia Wisconsin WR Sr. Plymouth, Wis.
Moak Brown Rockford OL Jr. Long Beach, Calif.
Joe Ciha Lakeland OL Jr. New Franken, Wis.
Luis Fonseca Maranatha OL So. Wixom, Wis.
Wil Goodman Concordia Wisconsin OL Jr. Waukesha, Wis.
Scott Illich Concordia Chicago OL Jr. Crystal Lake, Ill.
Defense
Derek Achan Rockford DL Jr. Welsh, La.
Matt Lechler Concordia Wisconsin DL Sr. New Holstein, Wis.
Uzziel McDermit Concordia Wisconsin DL So. Kansasville, Wis.
Brandon Haase Aurora LB Jr. Minooka, Ill.
Anthony Hoitink Concordia Wisconsin LB Sr. Sheboygan, Wis.
Seth Swinehart Rockford LB So. Rockford, Ill.
Mike Theriault Benedictine LB Sr. Batavia, Ill.
Chris Thompson Concordia Chicago LB Sr. St. Louis, Mo.
Jim Wheeler Wisconsin Lutheran LB Sr. Crystal Falls, Mich.
Shawn Corwin Aurora DB Jr. Yorkville, Ill.
Cody Lemke Lakeland DB Jr. Kewaskum, Wis.
Tyler Schoen Wisconsin Lutheran DB Sr. Marion, Wis.
Ryan Schwartzberg Concordia Wisconsin DB Sr. Weston, Fla.
Special Teams
Fernando Albarran Aurora K Jr. Oak Lawn, Ill.
Hunter Breunig Concordia Wisconsin P So. Lodi, Wis.
Norman Grinstead Lakeland RET Fr. Taylor, Mich.
 

Honorable mention: Offense: John Alessi (RB, Sr., Benedictine), Jimmy Bevell (QB, Sr., Aurora), Devan Boling (OL, Sr., WLC), Andy Crivellone (OL, So., Lakeland), Jeff Dwyer (OL, Fr., CUC), Cody Johnson (WR, Jr., CUW), Joe Manion (WR, So., Maranatha), James Saunders (WR, Jr., CUW), Chris Schultz (WR, Sr., Benedictine), Sam Spaeth (OL, Jr., Lakeland), Trent Yancy (WR, Sr., CUC); Defense: Jacob Arnold (DB, Jr., Rockford), Daniel DeBonnett (LB, Sr., CUC), Andrew Gleason (LB, Jr., CUC), Robert Hammack (LB, Sr., CUC), Yaphay Harvey (DB, So., Lakeland), Ethan Kennon (LB, So., Maranatha), Sam Key (DB, Sr., CUC), Bobby O’Brien (DB, Sr., Maranatha), Jordan Rabe (DB, Jr., WLC), Tyler Simmons (DL, Jr., Aurora), Jake Zautner (DL, Sr.,WLC); Special Teams: David Gonzalez (K, So., CUW), Derek Powell (P, Sr., Aurora), Trent Yancy (RET, Sr., CUC).