Fourteen NACC Student-Athletes Named to D3baseball.com All-Region Teams

Fourteen NACC Student-Athletes Named to D3baseball.com All-Region Teams

MILWAUKEE, Wis. (naccsports.org) --- The Northern Athletics Collegiate Conference (NACC) was well represented on the D3baseball.com All-Midwest Region Teams released Thursday.

A total of 14 NACC student-athletes were selected, accounting for a full one-third of all players selected for the teams.

Regular-season champion Concordia University Chicago accounted for six of the honors, placing two individuals on each of the three teams. Senior outfielder Connor Brandon - the NACC Position Player of the Year - and sophomore first baseman Brody Mariotti were named to the first team, senior third baseman Bryan VanDuser and sophomore starting pitcher Cole Carman landed on the second team and senior shortstop Jose Mercado and senior starting pitcher Adam Gregory ended up on the third team. Only UW-Whitewater (seven) had more players selected to the all-region team.

NACC Tournament champion Aurora University had three all-region selections - first-teamers AJ Gill (outfield) and Nicholas Mathey (relief pitcher) and second-teamer Davis Purviance (outfield).

Rockford University was the third NACC program with multiple all-region selections. NACC Pitcher of the Year Zack Jones was picked to the first team, while second baseman Hunter Fiorito earned third-team honors.

Benedictine University, Illinois Institute of Technology and Lakeland University each had one individual named to the third team. Benedictine was represented by relief pitcher Marty Maves, Illinois Tech by outfielder Michael Courtney and Lakeland by utility player Nathan Hemmerling.

Hemmerling, the only freshman among this year's all-region selections, was also named Midwest Region Rookie of the Year, while CUC's Mike Stawski was named the Midwest Region Coach of the Year.

Players were nominated for these awards by the sports information directors at the various schools.

2019 D3baseball.com All-Midwest Region

Player of the Year: Cal Aldridge, 3B, Sr., UW-Whitewater
Pitcher of the Year: Zach Pronschinske, Jr., UW-La Crosse
Rookie of the Year: Nathan Hemmerling, UT, Lakeland
Coach of the Year: Mike Stawski, Concordia Chicago

First Team      
Pos. Name School Yr. Hometown
C Graham Low Macalester  Sr. Piedmont, Calif.
1B Brody Mariotti Concordia Chicago  So. Yorktown, Ind.
2B Nick Schrader UW-Whitewater  Sr. Jefferson, Wis.
SS Ben Boran Bethany Lutheran  Sr. Waterville, Minn.
3B Cal Aldridge UW-Whitewater  Sr. Crystal Lake, Ill.
OF Connor Brandon Concordia Chicago  Sr. Joliet, Ill.
OF AJ Gill Aurora Jr. Jacksonville, Fla.
OF Noah Jensen UW-Whitewater  Jr. Kenosha, Wis.
DH Joey Stock Saint John's (Minn.) Jr. Cold Spring, Minn.
UTL Nolan Schoonveld Hamline  Sr. Middleton, Wis.
SP James Green Saint Mary's (Minn.) So. East Bethel, Minn.
SP Zack Jones Rockford  Jr. Rockford, Ill.
SP Zach Pronschinske UW-La Crosse  Jr. Arcadia, Wis.
RP Nicholas Mathey Aurora  Sr. Parker, Colo.
         
Second Team      
Pos. Name School Yr. Hometown
C Mike Aiello UW-Whitewater  Sr. Racine, Wis.
1B Blaise Fairbanks Minn.-Morris  Sr. Cambridge, Minn.
2B Grant Becher Bethany Lutheran  Jr. Wells, Minn.
SS Nick Santoro UW-Whitewater  So. Naperville, Ill.
3B Bryan Vanduser Concordia Chicago  Sr. Plainfield, Ill.
OF Ross Beumer Bethany Lutheran  So. Northfield, Minn.
OF Lane Girtz St. Scholastica So. Pierz, Minn.
OF Davis Purviance Aurora  Sr. Lockport, Ill.
DH Eric Pearson St. Scholastica  Jr. Champlin, Minn.
UTL Braeden Barr UW-Superior  Sr. San Diego, Calif.
SP Cole Carman Concordia Chicago  So. Littleton, Colo.
SP Jake Dickmeyer Saint John's (Minn.) Sr. Woodbury, Minn.
SP Westin Muir UW-Whitewater So. St. Charles, Ill.
RP Connor Spear UW-Whitewater  So. Highland, Ind.
         
Third Team      
Pos. Name School Yr. Hometown
C Cory Albertson UW-Superior  Jr. Stillwater, Minn.
1B Kasey Bass UW-Stout  Jr. Sun Prairie, Wis.
2B Hunter Fiorito Rockford  Sr. Batavia, Ill.
SS Jose Mercado Concordia Chicago  Sr. Medellin, Columbia
3B Aaron Simmons UW-Stevens Point  So. Franklin, Wis.
OF Michael Courtney Illinois Tech  So. Willow Springs, Ill.
OF Payton Nelson UW-Stevens Point  So. Wausau, Wis.
OF Aaron Weber St. Scholastica  Jr. Sauk Rapids, Minn.
DH Carson Youngquist UW-La Crosse  Jr. Sussex, Wis.
UTL Nathan Hemmerling Lakeland  Fr. Riverside, Calif.
SP Connor Cook UW-La Crosse  Jr. Roselle, Ill.
SP Henry DeCaster St. Thomas (Minn.) Sr. Shoreview, Minn.
SP Adam Gregory Concordia Chicago Sr. Palos Heights, Ill.
RP Marty Maves Benedictine  Sr. Oswego, Ill.